لوگو1-پرگاس نوین

روش های سریع طبخ حبوبات

حبوبات یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده انواع غذاها به خصوص غذاهای ما ایرانی هاست. شما از حبوبات در غذاهای مختلف مانند قورمه سبزی، قیمه، دیزی و … می‌توانید استفاده کنید و از خواص بسیار زیاد حبوبات در غذای خود استفاده کنید. برای استفاده از حبوبات بسیار مهم است که پخت حبوبات را به خوبی بتوانید انجام دهید. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که بخواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن پختن حبوبات را انجام دهید. از این رو در ادامه می‌خواهیم بهترین روش‌ها برای پخت سریع حبوبات را بیان می‌کنیم تا بتوانید در زودترین زمان ممکن پخت را به خوبی انجام دهید.

اگر شما می‌خواهید پخت سریع حبوبات مانند لوبیا و نخود را انجام دهید، بهتر است که قبل از پخت حتما آن‌ها را خیس کنید. با خیس کردن حبوبات زمان پخت را بسیار کاهش خواهید داد. اگر آب حبوبات را چندبار عوض کنید، می‌توانید نفخ حبوبات را به راحتی از بین ببرید. روش دیگرپخت سریع حبوبات این است که اگر نمی‌توانید حبوبات را برای مدت طولانی خیس کنید، باید حبوبات را با استفاده از آب بجوشانید و زمانی که حبوبات خوب جوشیده شدند، اجازه بدهید حدود ۱ ساعت حبوبات داخل آب گرم بمانند.

 با این کار حبوبات به خوبی خیس خواهند خورد و می‌توانید آن‌ها را داخل سبدی به خوبی آبکش کنید. سپس حبوبات را داخل قابلمه بریزید و آب جوش بر روی حبوبات بریزید.  هرگز آب سرد بر روی حبوبات نریزید زیرا با این کار حبوبات دیرتر پخته خواهند شد و زمان پخت افزایش خواهد یافت. همچنین توجه به مزایای حبوبات پخته شده نکته مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

لوگو1-پرگاس نوین

انواع روش های پخت سریع

برای پختن سریع حبوبات دقت داشته باشید که هرگز نمکی به آن اضافه نکنید زیرا با این کار پخت حبوبات بسیار دیرتر انجام خواهد شد. برای طبخ سریع همیشه لازم است که نمک را در یک ساعت آخر پخت به غذا اضافه کنید تا پختن حبوبات با مزه مناسب به سرعت انجام شود. هم‌چنین این امکان برای شما وجود دارد که حبوبات را در قابلمه‌ای بجوشانید و آب آن را خالی کنید. 

با این کار نفخ حبوبات به خوبی گرفته خواهد شد. نیازی به قراردادن حبوبات در قابلمه به مدت ۱ ساعت نیست. شما می‌توانید داخل آب جوش حبوبات ۱ عدد خیار کامل قرار دهید و صبر کنید در کنار هم بپزند.

دیگر روش با سرعت زیاد این است که بعد از جوشاندن و خالی کردن آب داخل قابلمه حبوبات، در غذای خود می‌توانید از زیره استفاده کنید. هم‌چنین در زمان جوشاندن حبوبات مقداری زیره کامل را در کیسه پارچه‌ای قرار دهید و حتما در آن را ببندید. سپس زیره را داخل قابلمه حبوبات قرار دهید تا با یک‌دیگر پخته شوند. با این کار هم پخت سریع را انجام خواهید داد و  هم از بین بردن نفخ حبوبات به خوبی انجام خواهد شد.

لوگو1-پرگاس نوین

طبخ حبوبات به کمک زودپز و فلاسک

یکی از روش‌های بسیار مناسب دیگر برای پخت درگوتاهترین زمان این است که از زودپز برای پخت استفاده کنید. دقت داشته باشید که نباید حبوباتی را که از پخت آن‌ها از اطمینان ندارید، با یک‌دیگر بپزید. به عنوان مثال به شما پیشنهاد می‌شود که پختن حبوبات مانند آش نخود و لوبیا را به صورت جداگانه انجام دهید تا زمان پخت شما  کاهش یابد و با مشکل زیادی رو‌به‌رو نشوید.

دیگر روش با سرعت زیاد این است که حبوبات را به خوبی بشورید و داخل فلاسک بریزید. سپس بر روی این حبوبات آب جوش بریزید و در فلاسک را ببندید. باید برای حداقل به مدت ۱۲ ساعت و یک شبانه‌روز صبر کنید تا حبوبات در داخل فلاسک باقی بمانند.

 هر چه بیشتر شما حبوبات را در این حالت قرار دهید، پخت حبوبات نیز با سرعت بسیار بیشتری انجام خواهد شد.  دقت داشته باشید که حبوبات دیرپز را تا جای امکان بیشتر خیس کنید و حبوباتی را که زودتر می‌پزند کمتر خیس کنید تا زمان پخت حبوبات به میزان قابل توجهی کاهش یابد. به عنوان نمونه حبوباتی مانند جو، ماش، دال عدس با سرعت زیادی پخته می‌شوند و نیازی به خیس کردن آن‌ها نخواهد بود.

لوگو1-پرگاس نوین

نکات مهم طبخ حبوبات

اگر می‌خواهیدپخت را به خوبی انجام دهید، لازم است که در طول پختن حبوبات درب قابلمه را حتما ببندید. با این کار پخت حبوبات بسیار سریع‌تر از قبل انجام خواهد شد. البته این پیشنهاد به شما می‌شود که حبوبات را داخل قابلمه‌ای بزرگ بریزید تا از داخل قابلمه سرریزی انجام نشود. هم‌چنین این دقت را داشته باشید که کف‌های سفید موجود بر روی حبوبات را حتما بگیرید زیرا این کف‌ها باعث ایجاد نفخ حبوبات خواهد شد 

لوگو1-پرگاس نوین

مدت زمان لازم جهت خیساندن و پخت حبوبات

در ادامه می‌خواهیم زمان لازم برای خیس کردن و پخت هر یک از انواع حبوبات پرمصرف را توضیح دهیم. البته این نکته را نیز دقت داشته باشید که مدت زمان پخت متغیر است و هر یک از حبوبات با یک‌دیگر فرق دارند. هم‌چنین بستگی به ظروف پخت گاز و میزان حرارت گاز نیز دارد.

نخود: برای خیس کردن نخود لازم است که ۸ تا ۱۰ ساعت زمان صرف کنید. هم‌چنین زمان پخت نخود می‌تواند یک تا یک ونیم ساعت باشد.

لوبیا چیتی: هنگام پخت لوبیا چیتی لازم است که به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت آن را خیس کنید. هم‌چنین به مدت ۷۰ تا ۹۰ دقیقه نیاز به صرف زمان برای پخت آن خواهد بود.

لوبیا قرمز: شما لازم است لوبیا قرمز را به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت خیس کنید و پخت آن معمولا تا یک ساعت زمان خواهد برد.

لوگو1-پرگاس نوین

چند تکنیک پخت سریع

لوبیا چشم بلبلی: اگر شما بخواهید پخت لوبیا چشم بلبلی را انجام دهید، لازم است که به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت آن را خیس کنید و پخت آن از ۴۵ تا ۵۰ دقیقه زمان خواهد برد.

لوبیا سفید: برای پخت لوبیا سفید با سرعت مناسب، لازم است که آن را به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت خیس کنید. هم‌چنین زمان پخت آن از ۷۰ تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید.

لپه: نیازی به خیس کردن لپه نخواهید داشت و می‌توانید پخت آن را به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه به راحتی انجام دهید.

باقلا: برای خیس کردن باقلا نیاز به صرف زمان ۸ تا ۱۲ ساعت دارید. هم‌چنین باید در مدت ۹۰ دقیقه پخت باقلا را انجام دهید.

لوبیای مخصوص باقلاقاتق: برای خیس کردن این نوع حبوبات لازم است که ۸ تا ۱۲ ساعت آن را خیس کنید و به مدت ۴۵ تا ۵۰ دقیقه نیز پخت آن انجام خواهد شد.

لوگو1-پرگاس نوین

حبوبات زودپز

ماش: شما نیازی به خیس کردن ماش نخواهید داشت و لازم است که در مدت زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه خیس کردن آن را انجام دهید.

عدس: برای پخت سریع عدس نیازی به خیس کردن آن نخواهید داشت. کافی است در مدت زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه با سرعت زیاد پخت عدس را انجام دهید.

دال عدس: برای پخت دال عدس نیازی به خیس کردن آن نخواهید داشت. تنها کافی است در مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پخت آن را انجام دهید.

نخود سبز خشک: برای خیس کردن نخود سبز لازم است که به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت زمان صرف کنید و مدت پخت آن در حدود یک ساعت تا ۹۰ دقیقه خواهد بود.

لوگو1-پرگاس نوین

خرید حبوبات

در این جا سعی کردیم شما را با انواع روشهای طبخ سریع  و آماده کردن حبوبات مختلف آشنا کنیم تا بتوانید با سرعت بسیار بیشتر از قبل و بدون مشکل زیادآشپزی خودتان را انجام دهید. 

پرگاس نوین امکان خرید خواروباردر انواع مختلف مانند خرید ادویهخرید انواع حبوبات ، و… را با کیفیت و قیمت بسیار مناسب فراهم می‌کند و می‌توانید تجربه‌ای بسیار عالی از مصرف حبوبات در وعده‌های غذایی خود داشته باشید. برای تهیه محصولات صد در صد ارگانیک پیشنهاد می‌شود بر روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد صفحه محصولات شوید. 

                                

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *