آخرین مقاله ها

کیک خوب

کیک خوب - پرگاس نوین

کیک (انگلیسی: cake) یا گتو (فرانسوی: gâteau)

گونه‌ای شیرینی است که خاستگاه اروپایی دارد.

تاریخچه پیدایش کیک - پرگاس نوین

تاریخچه پیدایش کیک – پرگاس نوین

کیک به عنوان یکی از محبوب‌ترین دسرها و خوراکی‌های خاص در فرهنگ‌های جهان شناخته شده است.

اصطلاح “کیک” از واژه‌ی آلمانی “kuchen” گرفته شده است که به معنای دستور خوراکی است. تاریخچه پیدایش و پخت کیک به زمان‌ها و مناطق مختلف بازمی‌گردد.

در دوره باستان، مصریان با استفاده از عسل و توت کیک‌های خود را تهیه می‌کردند.

همچنین در دوره یونان با ترکیب آرد، عسل، زعفران و انار کیک‌هایی با طعم خاص می‌پختند.

امپراتوری روم نیز تاثیرگذار در توسعه هنر کیک‌ پزی بوده و از موادی مانند برنج، پنیر و عسل برای تهیه کیک‌های خود استفاده می‌کرد.

در قرون وسطی، با توسعه تجارت و تبادل فرهنگی، انواع جدیدی از کیک‌ها به وجود آمدند.از جمله آن‌ها می‌توان به کیک‌های فاخر اروپایی با موادی همچون خرما، مغزهای خشک، و میوه‌های خشک اشاره کرد.

در دوران نوسازی و صنعتی، با پیدایش تکنولوژی‌های پخت نوین، فرآیند پخت کیک‌ها تازه‌تر و آسان‌تر شد.

همچنین، تزئینات هنری بر روی کیک‌ها نیز به یک هنر خاص تبدیل شد.اکنون، کیک‌ها به عنوان نمادی از جشن‌ها و مناسبت‌ها شناخته می‌شوند و تنوع  بسیاری از آنها در سراسر جهان به دست آمده است. از کیک‌های سنتی گرفته تا خلاقیت‌های مدرن، هر یک با داستان و طعم خاص خود به تاریخچه غنی کیک‌ها افزوده‌اند.
 

نقش آرد در تهیه کیک- پرگاس نوین

نقش آرد در تهیه کیک- پرگاس نوین

آرد اصلی ترین بخش تشکیل دهنده کیکها می باشد.

آرد یکی از مؤلفه‌های اساسی در پخت-کیک است و نقش بسیار مهمی در ساختار و طعم نهایی آن دارد. آرد، که از گندم یا دانه‌های دیگر می‌آید، وظایف متعددی در فرآیند پخت کیک دارد:

تأمین ساختار: آرد به عنوان یک عامل مهم در ایجاد ساختار و قوام کیکها و شیرینی ها وارد می‌شود. وجود گلوتن در آرد، پروتئینی است که با آب ترکیب شده و یک ساختار ارتباطی را ایجاد می‌کند که به کیک اندازه و استحکام می‌بخشد.
حفظ رطوبت: آرد با جذب رطوبت به خوبی می‌تواند از خشک شدن زیاد کیکها جلوگیری کند. این ویژگی حاصل از ترکیب گلوتن و تشکیل ترکیب‌های آبی با آرد است.
تغذیه: آرد منبع اصلی کربوهیدرات و برخی از مواد معدنی نظیر آهن و برخی از ویتامین‌هاست که به کیکها ارزش غذایی می افزاید.
کنترل ترکیب‌ها: آرد به عنوان یک عامل کنترلی نیز عمل می‌کند. مقدار و نوع آرد می‌تواند به تنظیم پخت کیک و تأثیر بر رنگ، بافت و طعم آن کمک کند.

معمولا از آرد گندم برای تهیه کیکها استفاده میشود ودر رسپی های خاص از آرد برنج.

مواد اصلی آرد را نشاستهٔ کربوهیدارت‌ها تشکیل می‌دهد. آرد بر اساس تفاوت در مقدار پروتئین به سه نوع آرد ضعیف (درصد پروتئین ۸٬۵–۷)، آرد متوسط (درصد پروتئین ۱۰٬۵–۸٬۵) و آرد قوی (درصد پروتئین ۱۳٬۵–۱۱٬۵) تقسیم می‌شود. پروتئین آرد هنگامیکه به مایعات افزوده و آمیخته می‌شود به ماده‌ای به نام گلوتن تغییر پیدا می‌کند. هر چه میزان گلوتن در خمیر کمتر باشد سفتی آن کمتر و محصول پخت نرم‌تر است؛ بنابراین آرد ضعیف که گلوتن کمتری دارد برای پخت کیک‌های اسفنجی مناسب است و آرد قوی که گلوتن زیادی دارد برای پخت نان و خمیر پای مناسب‌تر است.

تاثیر تخم مرغ در پخت کیک -پرگاس نوین

تاثیر تخم مرغ در پخت کیک -پرگاس نوین

تاثیر تخم مرغ در کیک

نقش تخم مرغ در شیرینی پزی مانند کره و آرد نقش مهمی در کیفیت شیرینی دارد.

تخم مرغ به عنوان یکی از مواد اصلی در تهیه کیکها، نقش حیاتی در بهبود ساختار و طعم نهایی این دسر دارد. تاثیرات این مواد می‌تواند در چند جنبه مختلف مشاهده شود.

ترکیب شیمیایی تخم مرغ شامل پروتئین، چربی، و کربوهیدرات است که هرکدام از آنها در تاثیرات نهایی بر کیک دخالت دارند.

پروتئین موجود در تخم مرغ به عنوان یک عامل تقویت‌کننده ساختار نقش دارد و باعث ایجاد یک ساختار هوایی و خوشمزه در داخل کیکها می‌شود.

همچنین، چربی موجود در تخم مرغ باعث افزایش لطافت و رطوبت کیک می‌شود. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که کیک نه‌ تنها خوشمزه باشد بلکه از نظر بافت و ترکیب درست نیز ویژگی‌های بارزی داشته باشد.

همچنین، تخم مرغ به عنوان یک عامل امولسیفایر در کیکها عمل می‌کند. این ویژگی به معنای این است که تخم مرغ باعث ایجاد یک اتصال مطلوب بین مایعات و جامدات در ترکیبات آن می‌شود، که در نتیجه باعث حفظ رطوبت و جلوگیری از خشک شدن زیاد آن می‌شود.

در نتیجه، تخم مرغ به عنوان یک اجزای کلیدی در تهیه کیک، نقش مهمی در بهبود ساختار، طعم، و لطافت این دسر بازی می‌کند و بر اساس نتایج به دست آمده، استفاده به اندازه از تخم مرغ می‌تواند این دسر را به یک تجربه لذت‌بخش تبدیل کند

تخم مرغ برای هوادهی به شیرینی افزایش حجم و رنگ و طعم مطلوب به کار میرود و همچنین سبب پف کردن و ترد شدن کیک و پرمایگی و شفافیت خمیر شیرینی ها و کیکهای کافه ای می شود.

وزن یک تخم مرغ متوسط ۵۰ گرم در نظر گرفته می‌شود که ۳۰ گرم از آن وزن سفیده و ۲۰ گرم وزن زرده است. محل نگهداری تخم مرغ در یخچال است اما به علت اینکه تخم مرغ سرد به خوبی کف نمی‌کند، هنگام به کار بردن در کیک، تخم مرغ زودتر از یخچال بیرون شده و دمای آن به دمای اتاق رسانده می‌شود.

تاثیر شکر در تهیه کیک- پرگاس نوین

تاثیر شکر در تهیه کیک- پرگاس نوین

نقش شکر در پخت کیک

از شکر به عنوان شیرین کردن و ترد کردن بافت کیک و ایجاد بافتی روان و یکدست و همچنین جذب رطوبت آن در رقابت با پروتئین آرد استفاده می شود.

  1. طعم دهنده و شیرین کننده

  2. پرکنندگی و شکل دهنده بافت کیک

  3. کاهنده آب آزاد در بافت کیک (جاذب آب)

  4. لطافت دهنده و نرم کننده

  5. کاهش بیات شدن کیک

همچنین، ویژگی‌های تحلیلی شکر به کیکها لطافت و شیرینی می‌بخشد. شکر در فرآیند تجزیه و تحلیل به دو قسمت گلوکز و فرکتوز تجزیه می‌شود که به عنوان شیرین‌کننده‌های طبیعی شناخته می‌شوند. این خصوصیات شیرینی به طعم خوب شیرینی افزوده و تجربه مطلوب مصرف‌کننده را ارتقاء می‌دهند.

همچنین، شکر به عنوان یک عامل کنترل‌ کننده ، در فرآیند تخمیر نقش دارد. این ویژگی باعث می‌شود که کیک به طور یکنواخت و بدون ترک‌های زیاد پخته شود. همچنین، تاثیر شکر در کنترل ترکیب‌های شیمیایی و فیزیکی کیکها، باعث بهبود کیفیت و ماندگاری آن می‌شود.

با توجه به این نکات، مشخص است که شکر نقش بسیار حیاتی در پخت و ساختار کیک دارد. استفاده بهینه از این ماده در تهیه کیک، سبب افزایش لذت خوردن برای علاقمندان به این نوع دسر می شود.

شکر زیاد سبب کاهش حجم کیک می شود لذا در کیکهایی که بدنبال سطح صاف  هستیم باید میزان شکر را تا حدی افزایش دهیم.
نقش شکر تنها در شیرین کردن کیک نیست بلکه نقش مهم آن ثابت نگهداشتن حباب‌های ایجاد شده در تخم مرغ است. همچنین شکر در ایجاد بو و رنگ پس از پخت، در کیکهای اسفنجی و کره‌ای نیز نقش دارد.

 

نقش کره و روغن در پخت کیک - پرگاس نوین

نقش کره و روغن در پخت کیک – پرگاس نوین

نقش کره در پخت انواع کیک وشیرینی

چربی ها یکی از اصلی ترین مواد اولیه برای استفاده در کیک-پزی و شیرینی پزی است، به طوریکه در اغلب دستورهای کیک-پزی و شیرینی پزی انواع چربی ها (روغن، کره یا مارگارین) دیده می شود.

کره و روغن به عنوان دو عامل کلیدی در ترکیب کیک، نقش بسیار مهمی در تأثیرات نهایی این دسر محبوب دارند.

این مقاله به بررسی تأثیرات این دو مؤلفه بر ساختار، طعم، و بافت کیکها می‌پردازد.

یکی از نقش‌های اساسی کره در تهیه کیک، ایجاد لطافت و عطر خاص در ساختار نهایی است. چربی‌های موجود در کره باعث ایجاد یک بافت غنی و خامه‌ای در کیک می‌شود که به طعم و لطافت آن افزوده می‌شود.

روغن نیز به عنوان یک جایگزین سبک‌تر برای کره، تأثیرات مهمی بر کیک دارد. روغن باعث ایجاد یک بافت مرطوب و لطیف می‌شود و در عین حال، کیک را از خشک شدن زیاد محافظت می‌کند. این ویژگی‌ها منجر به تولید یک کیک با ساختاری کمی ویژه می‌شود که خواص مورد انتظار مصرف‌کننده را به ارمغان می‌آورد.

همچنین، هر دو کره و روغن در پروسه همگن سازی نقش دارند. این ویژگی به معنای ایجاد ترکیبی متوازن از مواد مایع و جامد در ترکیب کیکهاست که باعث حفظ رطوبت و طعم مطلوب می‌شود.

به طور خلاصه، کره و روغن به عنوان دو اجزای اصلی در ترکیب کیک، نقش مهمی در بهبود ساختار و طعم نهایی این دسر دارند. استفاده مناسب از این مؤلفه‌ها می‌تواند به تجربه لذت‌بخش و لطیف کردن هر لحظه مصرف و تهیه این دسر خوشمزه کمک کند.

اولین نقش چربی، حفظ حباب های هوا و کمک به نگه داشتن گازهای موجود درخمیر و مایه کیک و شیرینی می باشد. وجود چربی از خارج شدن گازهای به وجود آمده توسط عامل پف دهنده (خمیرمایه، جوش شیرین یا بیکینگ پودر) جلوگیری می کند و باعث تثبیت پف ایجاد شده می شود. علاوه بر این، خود چربی جامد مثل کره بعد از زده شدن با شکر (کریمینگ) نه تنها حباب های هوا را حفظ می کند بلکه عامل هوادهی هم می شود.

دومین نقش مهم چربی، شکستن رشته های گلوتن در آرد است. وقتی چربی با مواد مخلوط می شود، از به هم پیوستن و طولانی شدن رشته های گلوتن  آرد جلوگیری کرده و در نتیجه کیک و شیرینی به جای بافت کشسان بافت شکننده و ترد پیدا می کند.

سومین نقش چربی، محافظت از رطوبت است که باعث ماندگاری و لطافت می شود. با وجود اینکه چربی به طور مستقیم به محصولات قنادی رطوبت اضافه می کند، ولی اجازه جذب تمام رطوبت توسط مواد خشک داده نمی شود و مقداری از رطوبت در مواد می ماند که به ماندگاری محصول نهایی کمک می کند.

چهارمین نقش چربی ، به حرکت گرما درحین پخت و قهوه ای شدن سطح و طلایی شدن داخل مواد کمک می کند.

پنجمین نقش چربی، نقش طعم دهی می باشد. همه انواع چربی خواص طعم دهی ندارند، ولی کره که یکی از محبوب ترین انواع چربی در شیرینی پزیاست، ایجاد طعم هم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهار =